لوازم سندبلاست

واژه سند بلاست یک واژه انگلیسی است (sandblast). سند به معنی ماسه و بلاست به معنی انفجار و پرتاب می‌باشد. در اصطلاح از سیلیس پاشی یا پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا را سند بلاست می‌گویند. کاربرد لوازم سندبلاست جهت تمیزکاری سطوح فلزات، چوب، سنگ و شیشه کاربرد دارد. انواع ماسه و سیلیس برای تمیزکاری استفاده می‌گردد. در ادامه باهم مرور خواهیم کرد و با مواردی چون: لوازم سندبلاست، طرز کار با آن، لباس موردنیاز کار با سند بلاست و مواردی ازاین‌قبیل آشنا خواهیم شد.

مواد سندبلاست

۱- ماسه سیلیس: از جنس کوارتز می‌باشد که با گذشت زمان، به‌وسیله آب و باد تبدیل به دانه‌های ریز می‌شود. شن و ماسه سیلیس ماده اصلی انواع گلس های استاندارد نیز می‌باشد.

۲- مسباره: محصولی مصنوعی است که طی عملیات جداسازی آهن در کوره ذوب‌آهن از ناخالصی‌های موجود در سنگ‌آهن به وجود می‌آید.

کاربرد سند بلاست

از این فرایند و لوازم سندبلاست برای انجام کارهایی مثل زنگ‌زدایی، ماسه زدایی و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا صیقل دادن را استفاده می‌شود.

گاهی اوقات برای پاکیزه نگه‌داشتن انواع قالب‌های صنعتی، زبر کردن قطعات، عملیات لعاب‌کاری و تفلون کاری برای کیفیت بخشیدن و استفاده طولانی‌مدت از آنها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سند بلاست همچنین در آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی یا رنگ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر موارد کاربرد لوازم سندبلاست می‌توان به حکاکی انواع نوشته و نقش‌های مختلف و برجسته‌کاری آن‌ها بر روی سطوح شیشه‌ای، چوبی، MDF ، کاشی، سرامیک اشاره کرد که بیشترین استفاده آنها برای انجام امور تجاری و تبلیغاتی و تزئینات دکور می‌باشد.

 • لوازم سندبلاست انواع فلزات و سوله
 • لوازم سندبلاست شیشه
 • لوازم سندبلاست چوب
 • لوازم سندبلاست سنگ
 • لوازم سندبلاست قطعات یدکی و …

دیگ سندبلاست

دیگ سندبلاست یا همان مخزن وسیله است که شن‌های مخصوص در آنجا ریخته می‌شوند و با کمک هوای فشرده ورودی از طریق شیلنگ به سمت نازل هدایت می‌شوند دیگ شامل شیرهای ورودی و خروجی، درجه فشارسنج، سوپاپ اطمینان و رطوبت‌گیر هوای کمپرسور می‌باشد.

 • دیگ سند بلاست به ظرفیت ۵۰۰ کیلو
 • دیگ سند بلاست به ظرفیت ۳۴۰ کیلو
 • دیگ سند بلاست به ظرفیت ۳۲۰ کیلو – قیف دار – ساده
 • دیگ سند بلاست به ظرفیت ۲۲۰ کیلو
 • دیگ سند بلاست به ظرفیت ۸۰ کیلویی

لوازم سندبلاست

تفاوت موارد استفاده شات بلاست و سند بلاست:

در عملیات شاتینگ سطح قطعه چکشی و براق می‌گردد.

در عملیات گریتینگ که می‌توان آن را به‌وسیله دستگاه‌های شات بلاست و سند بلاست نیز انجام داد سطح قطعه مات و زبر می‌گردد.

در عملیات سندینگ (سند بلاست) سطح قطعه مات یکدست و زبر می‌گردد که درجه زبری ایجاد شده بر روی سطح بستگی به جنس و درجه درشتی ساینده مورداستفاده در دستگاه دارد.

انواع لوازم سند بلاست

اصلی‌ترین دستگاه برای راه‌اندازی سندبلاست کمپرسور می‌باشد. سایر لوازم سند بلاست شامل دیگ، نازل، کلاه، شیلنگ‌ها، هولدر، اتصالات و کپسول تنفسی می‌باشد.هولدر برای متصل کردن شیلنگ مواد به نازل و از طرف دیگر به دیگ متصل می‌باشد، به دو صورت دنده ریز که به سمت نازل و دنده درشت مربوط به دیگ می‌باشد. بیشترین سایز مورداستفاده ۱ ۱/۴ و سایز یک اینچ بوده و بستگی به سایز شیلنگ دارد.

دستگاه سندبلاست ماسه

روش کار به این صورت است که ماسه‌های ساینده که عمدتاً از جنس سیلیس – مسباره واکسید فلزات هستند، با استفاده از فشار باد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می‌شوند.

جهت بهینه انجام شدن عملیات لعاب‌کاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت بهتر، آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاری‌های صنعتی – تزئینی یا رنگ، مات کاری – تمیزکاری و آماده کردن قطعات جهت ارائه در بازار می‌توان انجام داد، همچنین حک کردن نوشته و نقوش مختلف و گودبرداری و یا برجسته‌کاری آنها بر روی سطوح شیشه‌ای – چوبی – MDF – کاشی – سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری و تبلیغاتی و تزئینات دکور مورداستفاده می‌باشد.

قیمت سند بلاست

قیمت سند بلاست و تجهیزات مربوطه بستگی به حجم و سایز کمپرسور، متراژ شیلنگ‌ها و تعداد درخواست متفاوت بوده و در تجهیزات کامل بدون کمپرسور در محدوده ۱۰ میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان می‌باشد. (قیمت سند بلاست از لوازم سند بلاست جدا است.)

سند بلاست

 • براق کردن سطوح.
 • بالابردن استقامت و زبر شدن که نیاز به مواد ساینده دارد.
 • جرم‌زدایی قالب‌ها و ابزارهایی که طی گذشت زمان دچار جرم شده‌اند.
 • ایجادکردن نوشته و اشکال روی سطوح.
 • لایه‌برداری.
 • برداشتن لایه رنگ و پاک‌کردن آن ازروی سطوح مختلف.

نازل سند بلاست

جنس نازل تنگستن کار باید و آلومینیوم و در بعضی از نازل‌ها روکش لاستیکی می‌باشد. خروجی کوچک‌ترین نازل ۴ میلی‌متر و بزرگ‌ترین آن ۱۲ میلی‌متر می‌باشد. از برندهای مطرح می‌توان Golden Blast نام برد.

نازل‌های سری Clemco با حروف CTXD شروع می‌شوند و سایزبندی به شرح ذیل می‌باشد:

۴mm-6mm-8mm-10mm-12mm

لوازم سند بلاست

شیلنگ سند بلاست:

شیلنگ باید به‌صورت ضد سایش باشد. از پرمصرف‌ترین سایز یک اینچ و سایز ۱/۴ -۱ اینچ می‌باشد که به‌صورت حلقه‌های ۴۰ متری می‌باشد. از برندهای مطرح می‌توان از سوپر لاس ترکیه نام برد.

امکان نصف کردن حلقه‌های ۴۰ متری می‌باشد.

انواع شیلنگ سند بلاست:

 • شیلنگ سند بلاست سایز ۱ و ۱/۲ اینچ – کلاف ۱۵ متری – ساخت ایتالیا برند ALFAGOMA
 • شیلنگ سند بلاست سایز ۱ و ۱/۴ اینچ – کلاف ۶۱ – ۴۰ – ۲۰ و ۱۰ متری – ساخت ترکیه و ایتالیا
 • شیلنگ سند بلاست سایز ۱ اینچ = کلاف ۱۵ و ۵ متری – ساخت ترکیه، سوئد و ایتالیا
 • شیلنگ سند بلاست سایز ۵/۸ اینچ = کلاف ۱۹ و ۲۰ متری – ساخت ایتالیا
 • شیلنگ سند بلاست ۳/۴ اینچ = کلاف ۵ و ۱۵ متری – ساخت ترکیه و ایتالیا

هولدر نوع دیگری از لوازم شیلنگ سند بلاست است:

 • هولدر شیلنگ ۳/۴ ” سند بلاست – آهنی.
 • هولدر شیلنگ ۱ ” سند بلاست – پلاستیکی مقاوم در برابر فشار و ضربه شدید.
 • هولدر شیلنگ ۱ و ۱/۴ ” سند بلاست – پلاستیکی مقاوم در برابر فشار و ضربه شدید.

رطوبت‌گیر سند بلاست:

تله آب و روغن کمپرسور جذب‌کننده رطوبت و روغن هوای کمپرسور در فشار و دبی بالا، بدون نیاز به برق، کاملاً پنوماتیک، عدم نیاز به نگهداری زیاد، برای مناطق شرجی و معتدل طراحی شده است.

توجه: هوای فشرده خشک و بدون روغن در انجام عملیات سند بلاست موجب بالارفتن کیفیت و سرعت کار می‌شود. دوراه برای خشک‌کردن هوای کمپرسور وجود دارد که یکی استفاده از درایر و دوم استفاده از هدر رطوبت‌گیر است.

درایر به دلیل برقی بودن و هزینه بالاتر نسبت به هدر رطوبت‌گیر انتخاب دوم کارگاه‌های سند بلاست می‌باشد.

کمپرسور مناسب سند بلاست

انتخاب کمپرسور سند بلاست به حجم کار و شماره نازل شما بستگی داشته و برای کارهای سبک و حجم پایین از کمپرسورهای پیستونی استفاده می‌گردد. کلاً کمپرسورها در سه گروه کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرو برقی و کمپرسور اسکرو دیزلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای پرتابل دیزلی از ظرفیت CFm 195 تا ظرفیت CFm 900

ساخت و مونتاژ انواع کمپرسورهای اسکرو برقی هواساز ساخت کمپانی RotorComp آلمان با ۱۸ ماه گارانتی در ظرفیت‌های CFm 100 تا CFm 900

کمپرسورهای وارداتی پیستونی از ظرفیت ۵۰۰ لیتر بر دقیقه تا ۳۰۰۰ لیتر بر دقیقه مخصوص عملیات شن‌پاشی (مخصوص نازل‌های سری mm 3 و mm 4)

یکی از انواع کمپرسور را انتخاب نمایید.

هوای فشرده انرژی اصلی و تعیین‌کننده راندمان در سند بلاست است و مقدار آن را فشار سند بلاست و سایز سوراخ نازلی که در سند بلاست از آن استفاده می‌شود تعیین می‌کند نه چیزهای دیگر مثل دستگاه سند بلاست، اندازه دستگاه سند بلاست و …

نکات

نکته ۱: در مورد تأمین هوای فشرده برای سند بلاست به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با مقدار هوای فشرده کمتر و یا فشار کمتر به نتیجه مطلوب و استاندارد رسید. شما در حین انجام سند بلاست با افت فشار هوا در اثر رطوبت محیط، طول شلنگ باد و سند بلاست مورداستفاده، خورده شدن سر نازل و مصرف بیشتر هوای فشرده روبرو هستید. لطفاً توجه داشته باشید انرژی اصلی برای پرتاب ساینده در لوازم سندبلاست هوای فشرده است و باید به‌صورت مناسب و روتین تأمین شود.

نکته ۲ : تفاوتی نمی‌کند کمپرسور هوای شما چه مدلی (اسکرو یا پیستونی) باشد. مهم‌ترین چیز تأمین مقدار هوای فشرده موردنیاز کار سند بلاست شماست. به طور مثال اگر برآورد مصرف هوای فشرده برای کار شما ۳۰۰۰ لیتر بر دقیقه است تفاوتی نمی‌کند این مقدار هوا توسط کمپرسور اسکرو یا پیستونی تولید شود.

تمام مواردی که برای مصرف هوای فشرده در مورد لوازم سندبلاست بیان شده در مورد تکنیک‌های: وت بلاست، شات بلاست با هوای فشرده، شات پینینگ، سودا بلاست و … نیز وجود دارد.

سند بلاست فلزات

برای ازبین‌بردن زنگ‌زدگی سفت فولاد نیاز به پاک‌کننده قوی‌تری از گریس داریم که در این صورت از این روش بر روی فلزات استفاده می‌کنیم.

زمانی که فلزات در مجاورت اکسیژن هوا قرارمی گیرند اکسید شده و دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. زنگ‌زدگی را به‌اصطلاح خوردگی گویند، ادامه پیداکردن این عمل باعث بروز خوردگی کامل می‌شود. برای جلوگیری از خراشیدگی هنگام فرایند حذف زنگ‌زدگی نیاز به ظرافت داریم.

مواد سند بلاست

۱- ماسه سیلیس: از جنس کوارتز می‌باشد که با گذشت زمان، به‌وسیله آب و باد تبدیل به دانه‌های ریز می‌شود. شن و ماسه سیلیس ماده اصلی انواع گلس های استاندارد نیز می‌باشد.

۲- مسباره: محصولی مصنوعی است که طی عملیات جداسازی آهن در کوره ذوب‌آهن از ناخالصی‌های موجود در سنگ‌آهن به وجود می آید.

ماسه سند بلاست

شن و ماسه یکی از متداول ترین مواد انفجار ساینده است. از این مواد مجدداً نمی‌توان استفاده کرد اما می‌توان آنها را به مواد دیگر مثل سیمان یا بتن بازیافت کرد.استفاده از مواد ساینده‌ای که حاوی بیش از ۱% سیلیس آزاد هستند، ممنوع است.

لوازم سندبلاست چوب

از این روش می‌توان برای تمام وسایل چوبی استفاده کرد و به اعتقاد عده‌ای، روشی برای محافظت از محیط‌زیست است به این معنی که با صیقل دادن سطوح و استفاده مجدد از آنها از قطع درختان و تولید محصولات چوبی جدید جلوگیر شده است. برای ظریف‌کاری و ساخت مبل و کارهای چوبی از این روش به جهت حفظ و نگهداری در برابر آفات و سایر آسیب‌دیدگی‌ها استفاده می‌شود. برای سند بلاست چوب بهتر است از نازل نمره ۴ میلیمتر استفاده شود.

"<yoastmark

سند بلاست شیشه

شیشه سند بلاست نوعی شیشة طرح‌دار می‌باشد که انعطاف زیادی داشته و می‌توان هر طرحی را روی این نوع شیشه اعمال کرد.

 آموزش سند بلاست

راه‌اندازی:

۱- اطمینان از بسته بودن شیرها

۲- پرکردن ۳/۴ حجم مخزن از مواد سایشی دانه‌بندی‌شده

۳- شیرها را به ترتیب زیر باز می‌کنیم.

شیر ۱ – ۲ – ۳

خاموش‌کردن:

۱- جهت خاموش‌کردن دستگاه عکس مراحل راه‌اندازی که در قسمت بالا گفتیم را انجام می‌دهیم.

۲- سپس شیر شماره ۴ را باز می‌کنیم.

(توجه: می‌توانید برای تهیه دستگاه سند بلاست و لوازم سندبلاست به‌صورت آنلاین به سایت ابزارآلات صنعتی و تخصصی تسلا مراجعه کنید.)

 

کپسول تنفسی سند بلاست

در هنگام عملیات سند بلاست محیط اطراف اپراتور پر از گردوغبار ناشی از عمل می‌شود. اپراتور جهت تنفس نیاز به کپسول تنفسی دارد، بدین شکل که هوا از داخل سیستم سانتریفیوژ داخل دستگاه پس از عبور به کلاه جهت تنفس متصل می‌گردد.

جهت جذب ذرات میکرونی روغن باید از میکرو فیلترها استفاده کرد.

لباس کار سند بلاست

برای رعایت نکات ایمنی پوشش لباس مخصوص اهمیت فراوانی دارد و یکی از ملزومات می‌باشد، مواد سند بلاست سلیس و … حالت خورندگی و سایش دارد انتخاب بهترین نوع لباس کار و دستکش و کلاه ایمنی از نوع ضد سایش مهم و ضروری می‌باشد. انواع لباس کار به‌صورت ایرانی و خارجی در بازار عرضه می‌گردد. (همچنین می‌توانید لوازم سندبلاست، لباس کار سند بلاست و کلاه سند بلاست را از سایت ابزارآلات صنعتی و تخصصی تسلا تهیه کنید. در ادامه اطلاعاتی درمورد کلاه سند بلاست نیز مرور خواهیم کرد.)

 

هولدر سند بلاست

هولدر سند بلاست وسیله است برای متصل کردن شیلنگ مواد به نازل سند بلاست و از طرف دیگر به دیگ سند بلاست می‌باشد.

هولدر سند بلاست دنده ریز به سمت نازل و دنده درشت به سمت دیگ سند بلاست می‌باشد.

کلاه سند بلاست

زمان کار با لوازم سندبلاست محیط دارای گردوغبار حاصل از کار با سند بلاست می‌باشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اپراتور سند بلاست استفاده از کلاه سند بلاست ضروری می‌باشد. این کلاه دارای ورودی هوا از پشت می‌باشد که کار تنفس را راحت می‌کند.

(لوازم سندبلاست)

سند بلاست، روشی خلاقانه برای ازبین‌بردن هرگونه آلودگی سطحی است. برای اجرای دقیق و کامل عملیات بر روی یک سطح معین، تجهیزات و لوازم جانبی متعددی باید تهیه شوند و اپراتور سند بلاست نیز باید از مهارت و تجربه کافی برای این کار برخوردار باشد. به‌طورکلی سند بلاست در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ صنایع فلزی، عمران و پل‌سازی، رنگ‌آمیزی خودرو و بدنه کشتی‌ها و قایق‌ها، سازندگان سوله‌های صنعتی، صنعت لوله‌سازی و … همه جزو صنایعی هستند که به‌نوعی با فرایند سند بلاست در ارتباط می‌باشند.

تجهیزات و لوازم سندبلاست موردنیاز برای سطوح عبارت‌اند از: دستگاه سند بلاست (شامل مخزن ساینده، شیلنگ‌ها، نازل، کمپرسور هوا و بست‌های لازم)، دستکش، ماسک، عینک مخصوص و لباس ایمنی برای سند بلاست. تجهیزات ایمنی فردی برای سند بلاست شامل ماسک محافظ مخصوص مقاوم برای محافظت از چشم‌ها، دستکش‌های لاستیکی محکم و لباس سند بلاست است. قبل از آغاز عملیات سند بلاست، اپراتور سند بلاست باید تمام ملزومات ایمنی را تهیه کند، لباس و ماسک را بپوشد و دستگاه را نیز از قبل بازرسی کند. در ادامه مطلب، مراحل اجرای سند بلاست را توضیح خواهیم داد.

عملیات سند بلاست چگونه انجام می‌شود؟

مرحله اول سند بلاست:

در اولین مرحله فرایند سند بلاست ابتدا باید به طور دقیق مشخص شود چه نوع ذرات ساینده و چه مدل از تجهیزات برای اجرای کامل سند بلاست موردنیاز است. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که راندمان تمیزکاری و آماده‌سازی سطح به‌دقت سند بلاست در اولین مرحله بستگی دارد. همچنین نوع و ابعاد ماده ساینده و تجهیزات اصلی مانند سایز نازل در این مرحله تعیین می‌شود. پس از بررسی موارد فوق، سطح باید شستشو داده شود. پس از اطمینان از ایمنی فردی و کاری در محیط سند بلاست، ساینده مناسب انتخاب شود و مخزن سند بلاست با این مواد پر گردد. انواع ساینده‌ها می‌توانند اکسید آلومینیوم، قلع، کار بید سیلیکون، دانه‌های شیشه‌ای، پلاستیک، شن، ماسه و … باشند.

مرحله دوم سند بلاست:

مرحله دوم در سند بلاست، تکمیل‌کننده مرحله اول است و شامل موارد زیر می‌شود: محیطی که برای اجرای سند بلاست و لوازم سندبلاست انتخاب شده است باید بازرسی شود و هرگونه ظرف یا دستگاه اضافی از آن قسمت خارج گردد؛ تنها لوازمی باید در محیط کار وجود داشته باشند که جزو تجهیزات جانبی سند بلاست محسوب می‌شوند. شیلنگ‌ها باید در جای خود محکم شوند و اطمینان حاصل شود که مخزن، بست‌ها و سایر محفظه‌ها کاملاً بسته هستند. قبل از آغاز به کار، سطوح ظریف‌تر باید از دسترسی برخورد ساینده‌ها دورنگه داشته شوند؛ این کار از وارد شدن آسیب‌های جدی به سطح جلوگیری می‌کند.

مرحله سوم سند بلاست:

اکنون نوبت به شروع سند بلاست است! پس از آماده‌سازی تجهیزات کاری و ایمنی فردی، با اطمینان می‌توان سند بلاست و استفاده از لوازم سندبلاست را آغاز نمود. به یاد داشته باشید که تجربه و مهارت، لازمه یک سند بلاست دقیق و عالی است. کمپرسور را روشن کرده و فشار هوا را مطابق با استاندارد تنظیم نمایید. نازل را با زاویه مشخص به سمت سطح گرفته و در فاصله مناسب، سند بلاست سطح را انجام دهید.

به‌عنوان سخن پایانی باید خاطرنشان کنیم که رعایت تمام موارد ایمنی نظیر بازرسی، استفاده از وسایل ایمنی فردی و مراقبت از کمپرسور هوا، نه‌تنها راندمان سند بلاست را افزایش می‌دهد بلکه از بروز خطرات جدی در محل جلوگیری می‌کند.

تاریخچه جالب پیدایش سند بلاست

سندبلاست و لوازم سندبلاست برای اولین‌بار توسط بنجامین تیلگمن معرفی شده است. او این پدیده را توسط برخورد ذرات شن به پنجره اتاقش ابداع می‌کند.

بعد از طوفان شن او متوجه می‌شود که شن باعث برجا ماندن خط و خش‌هایی بر روی شیشه پنجره اتاقش شده است در نتیجه او مدت‌ها به دنبال اختراع وسیله‌ای می‌گردد که بتواند ذرات را با سرعت زیاد پرتاب کرده و سطح مواد را صیقل دهد.

 

جنس مواد ساینده در سند بلاست

هنگام کار با سند بلاست از ماسه‌های ساینده‌ای استفاده می‌شوند که جنس آنها از سیلیس و اکسید فلزات در اندازه‌های مختلف می‌باشد، این ذرات با استفاده از فشار باد کمپرسور شتاب گرفته و روی سطح قطعه پاشیده می‌شوند و باعث ایجاد سایش بر روی سطح آن برای استفاده می‌شوند.

دلیل معروفیت و اهمیت استفاده از لوازم سندبلاست

شاید اگر سند بلاست ابداع نمی‌شد استفاده از بسیاری از مواد گران که موردنیاز هستند غیرممکن می‌شد. چرا که استفاده از هر روش دیگری به جز سندبلاست برای صیقل دادن مواد و آماده کردن آنها برای استفاده باعث می‌شد آن فرایند، فرایندی مقرون‌به‌صرفه نباشد و مدت زمانی که برای انجام آن لازم است بسیار طولانی شود درحالی‌که سند بلاست روشی باصرفه، کارآمد و پربازده می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست